ANIMACJA OD PREHISTORII DO AWANGARDY

W najbliższy piątek, 19 maja o godz. 17:00 w Łańcucie odbędzie się wernisaż wystawy ANIMACJA OD PREHISTORII DO AWANGARDY. W Sali Balowej dawnego Kasyna Urzędniczego zostaną zaprezentowane prace nestorów animacji polskiej – Witolda Giersza i Piotra Kamlera.

ANIMACJA OD PREHISTORII DO AWANGARDYWitold Giersz, scenarzysta i reżyser, urodził się 26 lutego 1927 r. w Poraju k. Częstochowy. Od 1950 r. był związany z kinematografią, początkowo jako rysownik w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a od 1956 roku – w Warszawie, gdzie współorganizował filię SFR, przekształconą w 1958 r. w Studio Miniatur Filmowych. Współpracował z Telewizyjnym Studiiem Filmów Animowanych w Poznaniu, którym kierował w latach 1985-1992. Zaczynał od tradycyjnej animacji rysunkowej, by porzucić ją na rzecz tzw. ruchomego malarstwa. Zaczął malować na celuloidach, co przyniosło znakomite efekty. Poza autorskimi filmami dla dorosłych zajmuje się również realizacją odcinków popularnych seriali dla dzieci („Jacek Śpioszek”, „Na tropie”, „Proszę słonia”). Witold Giersz był bohaterem filmów dokumentalnych: „Witold Giersz. 24/sek” (1977) Marty Piszczatowskiej i „Witold Giersz – sztuka animacji” (2011) Macieja Kura, trzeciego odcinka dokumentalnego serialu telewizyjnego „Anima” (2000) Jerzego Armaty oraz książki „Witold Giersz malarz ekranu” Joanny Prosińskiej-Giersz i Jerzego Armaty (Warszawa, 2012).

ANIMACJA OD PREHISTORII DO AWANGARDYPiotr Kamler, rzeźbiarz, grafik oraz operator i realizator filmowy, urodził się w Warszawie w 1936 r., gdzie ukończył wydział grafiki na Akademii Sztuk Pięknych (1959). W tym czasie zrealizował swój pierwszy film animowany „Miasto”, nagrodzony na amatorskim konkursie filmów 8 mm. Po otrzymaniu Złotego Medalu na Wystawie Młodej Grafiki w Wiedniu został nagrodzony rocznym stypendium, ufundowanym przez Eugeniusza Kucharskiego, dyrektora Université Populaire de Paris. Początkowo kontynuował studia na francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Następnie nawiązał współpracę ze studiem Service de la Recherche Telewizji Francuskiej, kierowanym przez Pierre’a Schaeffera. Piotr Kamler pracował z takimi muzykami jak: Iannis Xenakis, Bernard Parmegiani czy Luc Ferrari. Tworzył filmy animowane, zarówno abstrakcyjne, jak i narracyjne. Zaliczany jest do grona przedstawicieli nurtu filozoficznego w animacji. Poza komputerową działalnością filmową Piotr Kamler zajmuje się ostatnio rzeźbą i tworzy wykonane w metalu tzw. rysunki przestrzenne. Artysta jest laureatem wielu nagród filmowych, w tym nagrody specjalnej za całokształt twórczości artystycznej na Festiwalu w Krakowie (2011). We Francji odznaczony został laurem Kawalera Orderu Sztuki i Literatury, a w Polsce – Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Partnerem wystawy jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wystawa będzie czynna do 15 czerwca br. Bilety w cenie 2 zł (normalny) i 1 zł (ulgowy) do nabycia w dawnym Kasynie Urzędniczym.

Źródło: Muzeum-Zamek w Łańcucie