„Sztuka Wiatrów” w Łańcucie

W niedzielę 9 kwietnia o godzinie 16:00 w dawnym Kasynie Urzędniczym w Łańcucie odbędzie się wernisaż wystawy rysunku i malarstwa nietuzinkowych artystów – Marka Wiatra i Tomasza Wiatra. Na wystawie zostaną zaprezentowane nastrojowe pejzaże oraz niezwykłe portrety ludzi świata kultury i mediów.

"Sztuka Wiatrów" w ŁańcucieMarek Wiatr urodził się w 1958 roku w Jedliczu. Atmosfera w jakiej wyrastał, była impulsem dla późniejszych zainteresowań. Ukończył studia muzyczne na Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie śpiewu prof. Heleny Szubert-Słysz, następnie kształcił się w Weimarze na kursach mistrzowskich, pod kierunkiem światowej sławy barytona Pawła Lisicjana. Jednocześnie uczył się malarstwa u artysty malarza Stanisława Kochanka w Krośnie, oraz w pracowni prof. ASP Alojzego Siweckiego w Krakowie. Przez trzy sezony był solistą Opery Krakowskiej, a następnie rozpoczął działalność koncertową w kraju i za granicą. Dokonał szeregu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Śpiewa na rożnych koncertach charytatywnych oraz przekazuje również swoje prace na te cele. Przez wiele lat był dyrektorem Festiwalu Operowego, który organizował w Krośnie i w Iwoniczu-Zdroju. Prowadzi prywatną Szkołę Wokalno-Aktorską w Krośnie. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Polskiego Festiwalu Narodowego w Żarnowcu.

Marek Wiatr posiada w swoim dorobku blisko 40 wystaw krajowych i zagranicznych. W 2001 r. wystawiał swoje obrazy na wystawie zbiorowej w Nowym Jorku, m.in. z Wiesławem Ochmanem, Zdzisławem Beksińskim i Jerzym Dudą-Graczem. Jego nastrojowe pejzaże zdobią mieszkania artystów w wielu krajach świata.

Tomasz Wiatr urodził się w 1983 roku, w rodzinie o bogatych tradycjach medyczno-artystycznych. Ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Aktualnie jest w trakcie specjalizacji w dziedzinie urologii. Lekarz i artysta, jest śpiewakiem operowym oraz malarzem – uczniem prof. Alojzego Siwickiego.

Rodzina Wiatrów była zaprzyjaźniona z córką Marii Konopnickiej Zofią Mickiewiczową oraz z artystą malarzem Stanisławem Kochankiem. W ich rodzinnym domu mieszkał i malował uczeń Wojciecha Kossaka malarz – batalista Stanisław Studencki.

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawa „Sztuka Wiatrów” będzie czynna do 28 kwietnia, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 16:00 (ostatnie wejście o 15:30). Cena biletu normalnego: 2 zł, ulgowego: 1 zł.