Ryn

Doskonale widoczny z oddali, ukryty pośród drzew, zamek w Rynie dopiero z bliska ukazuje swoje piękno.

Ryn
Zamek Ryn. Fot. Semu [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
Zamek jest jednym z późniejszych obiektów zbudowanych przez Zakon Krzyżacki. Jego budowę rozpoczęto około 1377 roku na miejscu wcześniejszej niewielkiej drewniano-ziemnej strażnicym, z przeznaczeniem na siedzibę konwentu. Powstała wówczas założenie na planie prostokąta o wymiarach 44 x 52 m z jednym skrzydłem od strony południowo wschodniej oraz czworoboczną wieżą. Od południowego wschodu do zamku przylegało przedzamcze.

W 1422 roku zlikwidowano komturię ryńską, a zamek stał się siedzibą prokuratorów krzyżackich. Po wybuchu wojny trzynastoletniej, w czasie tzw. powstania wolnych i chłopów w 1455 roku był oblegany przez okolicznych chłopów. W następnym roku posiłki krzyżackie pod dowództwem Jerzego von Schliebena, krwawo rozgromiły atakujących tłumiąc powstanie (bitwa pod Rynem).

Ryn
Dziedziniec wewnętrzny. Fot. Semu [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego w 1525 roku zamek stał się siedzibą starostów księcia pruskiego. Podczas „potopu” szwedzkiego w 1657 roku zamek spalili Tatarzy. Opuszczony i zrujnowany zamek pod koniec XVIII wieku stał się własnością prywatną. W połowie XIX wieku władze pruskie przekształciły warownię na ciężkie więzienie. Zamek spłonął w 1881 roku, a jego odbudowa trwała do 1911 roku.

Po II wojnie światowej krzyżacką siedzibę zaadaptowano na dom kultury, niewielkie muzeum i urząd miasta. Po 1990 roku władze miejskie sprzedały go osobie prywatnej, która zaadaptowała go na czterogwiazdkowy hotel.

Fot. tyt.: Dakorps [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt