„Poranek pana Mikołaja”

21 lipca 2017 roku (piątek) na dziedzińcu zamku kapituły warmińskiej  w Olsztynie wystawiony zostanie spektakl plenerowy oparty na faktach z życia Kopernika.

Poranek pana MikołajaW pewien chłodny kwietniowy poranek 1517 roku kanonik kapituły warmińskiej, pan Mikołaj Kopernik zaczyna kolejny dzień pracy na olsztyńskim zamku. Chwiejnym lekko, niepewnym krokiem wychodzi ze swojej komnaty na dziedziniec. „Ależ pana wzięło, kanoniku!” – martwi się służący Wojciech. Zapowiada się trudny dzionek…  Tak się zaczyna scenariusz spektaklu.

Przeszło pięćset lat temu Kopernik mieszkał,  pracował i prowadził badania na zamku kapituły warmińskiej w Olsztynie. Spektakl przedstawia jeden poranek z życia Kopernika. Scenariusz został napisany na podstawie mało znanych faktów, a bohaterowie są inspirowani postaciami historycznymi.

W tym roku mija dokładnie 500 lat od powstania na zamku tablicy kopernikowskiej. Astronom prowadził tu obserwacje, służące oznaczeniu dokładnej daty równonocy wiosennej. Do dziś na ścianie krużganka, nad wejściem do sali administratorów zachowała się wykreślona przez niego tablica doświadczalna. W niej osnuty jest jeden z wątków scenariusza.

Reżyseria – Agata Skowrońska-Kartvelishvili

Scenariusz – Błażej Michalski

Kostiumy – Ewa Kochańska

Muzyka – Aron Blum

Obsada: Marcin Kiszluk, Alicja Kochańska, Grzegorz Jurkiewicz, Marian Czarkowski

Projekt został realizowany we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Warmii i Mazur dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Miasta Olsztyna.

Źródło: Muzeum Warmii i Mazur