Wystawa „Rody panujące Europy. Habsburgowie” w Łańcucie

Od najbliższej soboty 29 lipca w łańcuckim Zamku będzie można obejrzeć unikalną wystawę „Rody panujące Europy. Habsburgowie”, prezentującą kolekcję dokumentów herbowych. Będzie to pierwsza w Polsce i dotąd nieprezentowana w tak szerokim wymiarze ekspozycja dyplomów wystawionych przez kancelarię Habsburgów.

Wystawa „Rody panujące Europy. Habsburgowie” w ŁańcuciePodczas wystawy będzie można obejrzeć oryginalne akty nobilitacyjne, podwyższenia stanu i odznaczenia wystawiane w jednym egzemplarzu oraz pisane ręcznie. Całość została podkreślona także znakomitą kaligrafią, iluminowanymi miniaturami herbowymi i sygnowana podpisami członków rodu Habsburgów.

Ponadto ekspozycję zostaną zaprezentowane po raz pierwszy dyplomy nadania Orderu Złotego Runa dla kolejnych ordynatów łańcuckich: hrabiego Alfreda Józefa Potockiego (1817-1889) oraz jego syna hrabiego Romana (1851-1915).

Wystawa, będąca efektem współpracy Muzeum-Zamek w Łańcucie i Instytutu Kultury Rycerskiej w Tarnowskich Górach, będzie czynna do 29 września br. Turyści, którzy kupią bilet upoważniający do zwiedzania wnętrz I piętra Zamku, będą mogli obejrzeć wystawę w cenie biletu. Dla pozostałych osób, bilet wstępu na wystawę będzie kosztował 5 zł (bilet normalny) i 3 zł (bilet ulgowy).

Żródło: Muzeum-Zamek w Łańcucie