Monodram „Siedem nieb patriarchy Henocha” w Łańcucie

Dział Sztuki Cerkiewnej Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza w sobotę 2 grudnia br. na monodram Jerzego Łazewskiego pt. „Siedem nieb patriarchy Henocha”.

Siedem nieb patriarchy HenochaMonodram Jerzego Łazewskiego jest prezentacją podróży biblijnego patriarchy do siódmego nieba. Apokryf tzw. Słowiańskiej Księgi Henocha, będący podstawą monodramu, to żydowski tekst początków naszej ery – czasu życia i działalności Jezusa, zachowany jednak tylko w słowiańskim przekładzie z X wieku i bardzo ważny dla Kościoła Wschodniego.

Ten niesamowity wizyjny tekst, pełen fascynujących opisów, jest znakomitym materiałem dramatycznym – patriarcha Henoch sam bowiem opowiada swoją wędrówkę przez siedem niebios. Niezwykle istotna była tu wizualizacja w medium plastycznym. Tradycyjnie było to malarstwo ikon. Jako artysta, Jerzy Łazewski zajmuje się również rzeźbą i przenosi je na inny środek wyrazu – ceramikę. Aktor prezentuje własnoręcznie wykonane ikony ceramiczne, stanowiące główny element scenograficzny przedstawienia.

Opowieść o Henochu jest pretekstem do głębszej refleksji nad najważniejszymi problemami moralnymi. Temat ten traktowany jest jako ważny mit naszej kultury i pasjonujący przekaz niezwykłych przygód patriarchy Henocha: od wizji aniołów, którzy go porywają do tronu Bożego, gdzie otrzymuje wgląd w księgi niebiańskie, aż po scenę pouczenia ludzi przez Najwyższego na temat tajemnic świata.

Źródło: Muzeum-Zamek w Łańcucie